روش نگارش يك رزومه

نوشتن رزومه

در رزومه معمولاً بايد تعريف کامل و مشخصي از خودتــــان بدهيد و اين يکي از مهمترين مسائل در شناسنامه کـاري شماست.
رزومه يک خلاصه ي دو يا سه صفحه اي از شما و مهارتها، دستاوردها، تجارب کاري و تحصيلاتتان  است که هـــدف آن جلب نظر صاحب کار آينده تان است.

رزومـه هـم مثل خود زندگي است . دچار تغييرات و تحولات زياد مي شـود. بايد مداوماً به روز شود و   اطلاعات جديد به آن اضافه شود. اگر مي خواهيد براي چند شغل در صنعت هاي مختلف تـقـاضـاي کـار دهـيـد، بـهتر است رزومه هاي مختلف درست کنيد که در هر کدام به مـهارت هــاي خاص شما در رابطه به آن صنعت اشاره شده باشد. هدف اين مقاله اين است که شما را با نکات مهمي در زمينه ي تدوين يک رزومه ي خوب آشنا کنيم.

 

تاثير اولنوشتن رزومه
هروقت که مي خواهيم يک رزومه درست کنيم، بايد خودمان را جاي استخدام کننده و کارفرمايي بگذاريم که رزومه ها را بررسي مي کند . او بايد از ميان چندين رزومه ، آن که از همه مناسب تر است را انتخاب کندشما بايد کاري کنيد که ابتدا آنها از رزومه ي شما خوششان بيايد و بعد هم همه ي مطالب درج شده در رزومه را به آنها ثابت کنيد.

متن رزومه
بايد سعي شود که متن رزومه هر چه خلاصه تر باشد . فقط کافي است در آن خلاصه ي کوتاهي از خودتان بدهيد ، که نبايد بيشتر از يک صفحه باشد . اطلاعات نبايد به هيچ وجه در رزومه تکرار شوند . اين صفحه بايد حداکثر از سه پاراگراف به شکل زير تشکيل شده باشد:
پاراگراف اول :  نبايد بيش از دو يا سه جمله باشد . در آن مقدمه ي کوتاهي در مورد خودتان و اهداف کاريتان مي دهيد . همچنين مي بايست در مورد طريقه ي اطلاع يافتن شما از آن شرکت توضيحي بدهيد ، چه روزنامه باشد يا آشنايي در همان شرکت.
پاراگراف دوم : در اين پاراگراف بايد اطلاعات مربوطه در مورد ميزان تحصيلات، مهارتهاي تخصصي و توانايي هايتان که براي شرکت مورد نظر مفيد خواهد بود را ارائه دهيد.
پاراگراف سوم : اين پاراگراف آخر بايد اطلاعات شخصي شما را به کارفرما ارائه دهد که در صورت نياز بتوانند با شما تماس بگيرند . حتماً اسم، شماره ي تماس ، ايميل و شماره ي فکس تان را ذکر کنيد.
آدرس ايميل تان بايد کامل و واضح و به نام خودتان باشد . مثلاً اگر اسم و فامیل شما چشم ساعی است ، آدرس ايميل تان بهتر است چيزي مثل cheshm-saee@gmail.com باشد.
بايد در رزومه اطلاعاتي درج شود که حتماً به کار آن شرکت و پستي که مي خواهند براي آن استخدام کنند بيايد . اطلاعات بايد واضح و مرتبط باشد.

يک رزومه معمولاً از ۵ جزء تشکيل شده است:
مشخصات اولیه
ميزان تحصيلات
اهداف کاري
تجارب کاري ( اطلاعات اضافي )

منابع

اهداف کاري
اهداف کاري به عنوان پيش درآمدي براي يک رزومه ي خوب و اصولي است که همه ي اطلاعات با قاعده و ترتيب منظم شده است. در اين بخش بايد کارفرما را با اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود در زمينه ي کاري آشنا کنيد. و بيان کنيد که پيشرفت کاريتان تاکنون در چه حدي بوده است.
اين قسمت ارجحيت هاي کاري شما را به طور خلاصه و مرتب با ساير قسمت هاي رزومه بيان مي کند مي تواند فرصت خوبي براي ابراز توانايي هايتان در همان اول رزومه باشد.
به ياد داشته باشيد که از تکرار موارد جلوگيري کنيد.

تجارب کاري
اين قسمت تا حد زيادي مي تواند بگويد که چه کارهايي مي توانيد انجام دهيد و چطور و در کجا براي اين کارها آموزش ديده ايد. ممکن است از مهارت هاي مورد نياز براي يک شغل باخبر باشيد، اما بيان اين مهارت ها مي تواند به رئيس آينده تان نشان دهد که شما شايسته ي پستي حتي بالاتر هستيد.

به ياد داشته باشيد که حتماً تجربه هاي کاريتان را به ترتيبي معکوس از نظر تاريخي بنويسيد. براي هر کار موارد زير را نيز مشخص کنيد:
عنوان پست
عنوان سازمان
محل کار
تاريخ استخدام
کارفرما وقتي در مورد تجربه هاي کاريتان بداند بسيار راغب خواهد بود تا با ميزان تحصيلات و آموزش هاي شما هم آشنا شود.

ميزان تحصيلات
اگر تجربه هاي کاريتان زياد نبوده باشد، اين قسمت اهميت زيادي پيدا خواهد کرد. براي نوشتن از همان ترتيب معکوس تاريخي استفاده کنيد.
در زير جنبه هاي اصلي که بايد در اين قسمت به آن اشاره شود را يادآور مي شويم:

درجه ي تحصيلات
موسسات و دانشگاه ها
تخصص/فوق تخصص
سمينارها، کارگاه ها و آموزش هاي ويژه
ميانگين معدل

اطلاعات اضافي
اين قسمت از رزومه مي تواند شامل چند زير مجموعه مثل علايق، دانش هاي رايانه اي ، فعاليت ها، مهارت هاي زباني و…باشد . در اين قسمت بايد به آن دسته از توانايي هايتان اشاره کنيد که در دو بخش قبلي ذکر نشده بود.
علايق: در اين قسمت ميتوانيد به علايقتان در زندگي اشاره اي داشته باشيد. اگر به دوچرخه سواري يا هر نوع ورزش ديگر علاقه داريد، مي توانيد ذکر کنيد، با اين کار کارفرماي شما متوجه خواهد شد که فردي هستيد که از زندگي نهايت استفاده و لذت را مي بريد.
اطلاعات کامپيوتري: بعضي از شغل ها نيازمند داشتن دانش ها و آگاهي هايي در زمينه ي بعضي برنامه هاي کامپوتر هستند. اگر اطلاعاتي در اين زمينه داريد مي توانيد در اين قسمت ذکر کنيد.

فعاليت ها : در اين زمينه مي توانيد به فعاليت ها و دستاوردهاي غير کاري خود اشاره کنيد.
تخصص هاي زباني: اگر قادريد که به زبان هايي غير از زبان خود مکالمه کنيد يا هر تخصصي در يکي از زبان هاي خارجي داريد بايد در اين قسمت به آنها اشاره کنيد.

منابع
اگرچه بردن نام افراد در رزومه ضروري نيست اما با اينکار، کارفرماي شما مي تواند به طور مثال با رئيس سابقتان در مورد شما گفتگو کند و اطلاعاتي کسب کند. اگر مايل نيستيد که نام کسي را ذکر کنيد مي توانيد در اين قسمت اشاره اي داشته باشيد که در صورت نياز يا تقاضا قادر به ارائه ي منبع هستيداگر خواستيد از افراد در رزومه خود نام ببريد، حتماً به ياد داشته باشيد که قبلش با خود آنها هماهنگي هاي لازم را انجام داده باشيد و کسب اجازه کنيد.
حال که با نحوه ي تدوين يک رزومه ي خوب و کامل آشنا شديد، خود را براي مصاحبه آماده کنید و توجه د اشته باشید معمولا در مصاحبه سه چیز خیلی مهم است  ۱٫  گفتار (طرز صحبت کردن ) ۲٫  رفتار ( طرز برخورد ، حرکت ) ۳٫  اطلاعات عمومی ( میزان دانش و تجربه )

در صورتی که شما د در یک زمینه کاری دارای تخصص و تجربه کاری هستید می توانید این تخصص خود را تبدیل به یک کتاب کنید ، داشتن یک کتاب در هر حوزه کاری خود یک رزومه بسیار خوب و قوی برای ارائه به هر شخص یا سازمان و شرکتی می باشد. در صورتی که تمایل دارید کتابی به نام خود داشته باشید ما شما را در نوشتن کتاب، چاپ کتاب ، قرارداد و گرفتن مجوز چاپ کتاب یاری خواهیم نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

قرارداد و سفارش چاپ کتاب
آموزش نوشتن و چاپ کتاب از صفر تا صد

مقالات پر بازدید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام انتشارات چشم ساعی
صفحه اینستاگرام انتشارات چشم ساعی

مطالب مرتبط